Show menu Search
Mass Media
Official internet-resorce

You are here

List of applicants admitted to interview

-A A +A

Saryagash region

(05.12.2016)

             The candidate list, allowed to an interview for a vacant managerial state post of the head of department of a construction of Saryagashsky district (category E-R-1, 1 unit)

 

1.

Kalissayev Nurdulla

 

            The candidate list, allowed to an interview for a vacant managerial state post of the manager of sector on work with veterans and disabled people of department of employment and social programs of Saryagashsky district (category E-R-3, 1 unit)

 

1.

Djurabekova Elmira

 

            The candidate list, allowed to an interview for a vacant managerial state post of the chief specialist of department of formation of Saryagashsky district (category E-R-4 ***, 1 unit)

 

1.

Zhumabekov Akhmet

 

            The candidate list, allowed to an interview for a vacant managerial state post of the head of administrative subsection of the office of the akim of the city of Saryagash (category E-G-2, 1 unit)

 

1.

Kuralov Marat

 

            The candidate list, allowed to an interview for a vacant managerial state post of the chief specialist lawyer of the office of the akim of the village of Abay (category E-G-3 ***, 1 unit)

 

1.

Zholdybayev Yerik

 

Ordabassy region

(02.12.2016)

The list of the candidates allowed to an interview

 

Name

Vacancy

1

Zhunis Yerzhan

Head of department of the land relations of Ordabasynsky district

2

Alishev Bolta

Head of department of construction of Ordabasynsky district

 

Tulkubas region

(02.12.2016)

The list of the candidates allowed to an interview

For a vacant post the deputy akim of the Balyktinsky rural district – E.Kuzembayev

Ordabassy region

(02.12.2016)

The list of the candidates allowed to an interview

Full name

        Vacancy

1

Zhunis Yerzhan

Head of department of the land relations of Ordabassy region

2

Alishev Bolat

Head of department of construction of Ordabassy region

 

(30.11.2016)

Internal competition

The candidate allowed to an interview for a vacant managerial state post of the deputy of the office of the akim of the Southern Kazakhstan area (category D-2)

 

1.

Kydyrali Ospanovich Baydauletov

 

LIST



the candidates allowed to an interview for a vacant managerial state post of the deputy of the office of the akim of the Southern Kazakhstan area (category D-2)

 

1.

Kydyrali Ospanovich Baydauletov

2.

Asylbekova Gulnur Nurbekovna

 

 

The candidate allowed to an interview for a vacant managerial state post of chief inspector of department of social and economic monitoring and analysis of the office of the akim of area



 (category D-3)

 

1.

Syzdykov Kuat Dauletovich

 

The candidate allowed to an interview for a vacant managerial state post of the head of general department of the office of the akim of area of the Southern Kazakhstan area (category D-3)

 

1.

Gulmira Anuarbekovna Shaymerdenova

 

The candidate allowed to an interview for a vacant managerial state post of the head of department of passenger transport of management of passenger transport and highways of the Southern Kazakhstan area



(category D-O-3)

 

1.

Darkhan Orazovich Bayzhanov

 

 

The applicant admitted to interview for the vacant administrative public position of Head of Housing & Public Utilities Sector and Passenger Transport Administration of South Kazakhstan Region (D-О-1 category)

 (28.11.2015)

  1.  

Margulan MARAIM

 

Arys city

The candidate list, allowed to an interview of 25.11.2016 at a meeting of the unified contest committee:

(23.11.2016)

The Ministry of the Republic of Kazakhstan approved by the order for Public service of December 29, 2015 No. 12, according to point 95 of the rule of carrying out tender on occupation of the managerial state positions of the case "B", the candidate list allowed to an interview of 23.11.2016 at a meeting of the unified contest committee:

1. The candidates allowed to an interview on occupation of a vacant managerial state position the head of public institution "department of veterinary science"  of Arys city (Category E-R-1)

                  1) Rakhimov Nurzhan

2.  Candidates the manager of sector of passenger transport and the highways allowed to an interview on occupation of a vacant managerial state position of the city of Arys of housing and communal services, passenger transport and highways of department (Category E-R-3)

         1) Zhabbarkulov Baurzhan

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative public position of Chief Inspector in Organizational Inspector Sector in Region Akim’s Administration (D-3 category)

 (11.11.2015)

  1.  

Nurlybek YESSENBAI

  1.  

Shokhan KONIRBAYEV

  1.  

Talgat MEKAMBAYEV

  1.  

Alibek SARYBEKOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative public position of Chief Specialist-Assistant to the First Deputy Akim of region (D-4 category)

 (03.11.2015)

 

  1.  

Zhandos ALIMBAYEV

  1.  

Zhumagali BOZDAKOV

  1.  

Adilet GAINULLAULY

  1.  

Bagdat MAKULBEKOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative public position of Chief Inspector for Protocol in Organizational Inspector Sector in Region Akim’s Administration (D-3 category)

  1.  

Bakyt YERALIYEV

  1.  

Arman MAMAN

  1.  

Mukhitdin KOZHAMKULOV

  1.  

Kanat SHINGISBAYEV

 

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative public position of Head of Finance Administration, South Kazakhstan region 

(D-О-1 category)

  1.  

Asskar Zhaylaubek

  1.  

Kenessbek Mendebayev

  1.  

Kanat Tulendiyev

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative public position of Chief Specialist in Sector for Monitoring of Entrepreneurship and Tourism Development under region Akim Administration (D-4 category)

  1.  

Kairat Abuov

  1.  

Olzhas Abdramanov

  1.  

Elvira Balabekova

  1.  

Nurssultan Suleymenov

(29.11.2016)

Saryagash district

List of applicants admitted to interview for vacant administrative position of Budget Planning Chief Specialist-Accountant  and Implementation Economist in Akim’s Administration of Zhibek Zholy village Saryagash district (category E-G-3***, 1 staff)

1.

Assylkhan Aidarov

List of applicants admitted to interview for vacant administrative position of Budget Planning Chief Specialist-Accountant  and Implementation Economist in Akim’s Administration of Tegisshil village Saryagash district (category E-G-3***, 1 staff)

1.

Alisher Zhubatkhanov

(28.11.2016)

Tyulkubass district

List of applicants admitted to interview

  1. For vacant position of Chief Specialist in Akim’s Administration of Mailykent village: N.Nuraly, M.Usseinov, B. Zholdas, and M. Temirtas.  
  2. For vacant position of Chief Specialist in Education Sector: K.Kontayev 

 Tyulkubass district

 (25.11.2016)

 List of applicants admitted to interview

  1. For vacant position of Chief Specialist in Akim’s Administration of Mailykent village: N.Nuraly, M.Usseinov, B. Zholdas, and M. Temirtas.  
  2. For vacant position of Chief Specialist in Education Sector: K.Kontayev 

 

Ordabassy district

(23.11.2016)

List of applicants admitted to interview

First name last name

        Vacant position

1

Nuridin Assanbayev

Head of Ordabassy district’s Physical Culture & Sports Sector

List of applicants admitted to interview

First name last name

        Vacant position

1

Alpysbai Karzhau

Chief Specialist-Accountant in Akim’s Administration, Zhenis village

2

Sapar Saparbayev

Lead Specialist-Accountant in Akim’s Administration, Bugun village

3

Madi Aubakirov

Lead Specialist-Accountant in Akim’s Administration, Bugun village

4

Nurlan Zharkynbekov

Lead Specialins-Accountant in Akim’s Administration, Bugun village

Saram district

(23.11.2016)

List of applicants admitted to interview 25.11.2016 at the competition commission session:

List of applicants admitted to interview on 25.11.2016 at the competition commission session in accordance with paragraph 95 of Rules for conducting competition for filling the vacant administrative positions of “B” corps  endorsed with Order by Ministry for Civil Service No. 12 as of December 29, 2015:

  1. Applicants for vacant position of Chief Specialist of Sector for the Disabled and the Veterans in Employment and Social Programs Division, Sairam district admitted for interview:
  1. Assem Tavbayeva;
  2. Elmira Nurzhigit;
  3. Kerimkhan Duysenbiyev;
  4. Kuralai Aikashova.
  1. Applicants for vacant position of Chief Specialist of Administrative Sector in Employment and Social Programs Division, Sairam district admitted for interview:
  1. Kaiyrkhan Zhadakov;
  2. Aisulu Dandybayeva;
  3. Assem Tavbayeva;
  4. Bekbol Pazilov;
  5. Elmira Nurzhigit;
  6. Zakirzhan Ibragimov;
  7. Kerimkhan Duysenbiyev;
  8. Kairat Sarsenbayev
  9. Kuralai Aikashova;
  10. Maksat Zhumangaliyev.
  1. Applicants for vacant position of Chief Specialist for rendering support to condominium objects in the Housing Inspectorate Sector, Housing & Utilities Division, Sairam district admitted for interview:
  1. Askar Kochkarbekov;
  2. Yessbol Duissebayev;
  3. Bakhyt Toishiyev;
  4. Nurdaulet Toizhanov;
  5. Kairat Sarsenbayev;
  6. Amankedy Ussipbek.
  1. Applicants for vacant position of Chief Specialist – Accountant in Veterinary Division, Sairam district admitted for interview:

Aisulu Dandybayeva.

  1. Applicants for vacant position of Lead Specialist –Record Manager in Akim’s Administration, Aksukent village admitted for interview:
  1. Alan Kadyr;
  2. Gulnaz Salybekova;
  3. Shakhsonam Chinkarova;
  4. Zhanat Sadykova;
  5. Bekbol Pazilov;
  6. Amankedy Ussipbek.
  1. Applicants for vacant position of Lead Specialist –Land Inspector in Akim’s Administration, Karabulak village admitted for interview:
  1. Yerbol Zeberov;
  2. Bakhromzhan Imamov.
  1. Applicants for vacant position of Lead Specialist –Record Manager in Akim’s Administration Karabulak village, admitted for interview:
  1. Sanzhar Iristayev;
  2. Askar Kochkarbekov.
  1. Applicants for vacant position of Lead Specialist for state property housing & utilities sector and infrastructure, Akim’s Administration, Kolkent village, admitted for interview:

Kaiyrkhan Zhadakov.

 (22.11.2016)

Sairam district

List of applicants admitted to interview 22.11.2016 at the competition commission session:

List of applicants admitted to interview on 24.11.2016 at the competition commission session in accordance with paragraph 54 of Rules for conducting competition for filling the vacant administrative positions of “B” corps, endorsed with Order by Ministry for Civil Service No. 12 as of December 29, 2015:

  1. Applicants for vacant position of Head of Internal Policy Division, Sairam district, admitted for interview:
  1. Akylbai ZXhakypbekov;
  2. Mukhitdin Kozhamkulov.
  1. Applicants for vacant position of Chief Specialist of military registration office, Akim’s Administration, Zhibekzholy village, admitted for interview:
  1. Zatybek Tolegenov.

(25.11.2016)

LIST

Of applicants admitted to interview for inferior positions

Deputy Head of Regional Architecture/Construction Administration, category D-О-2,

(general competition)

Name

1.

Berik Duissenov

2.

Omar Zhankalov

3.

Abdugani Nurmuratov

 Head of Roads Construction, Repair and Operation Division in Regional Passenger Transport and Roads Administration, category D-О-3,

(internal competition)

Name

1.

Madiyar Baimbetov

 Head of Languages Development Division in Regional Administration for Languages Development, Archives and Documentation (temporarily vacant position), category D-О-3, (internal competition)

Name

1.

Talgat Zhanadilov

 Head of Administrative-Legal and Documentation Division in Regional Agriculture Administration, category D-О-3,

(internal competition)

Name

1.

Timur Zhunissov

 Head of Architecture Division in Regional Architecture and Urban Development Administration, category D-О-3,

(general competition)

Name

1.

Shingis Kozhamsygirov

 Head of Division for Working with Religious Associations in Regional Administration for Religion, category D-О-3,

(general competition)

Name

1.

Nurlan Tuyebakov

2.

Akylbai Zhakypbekov

 Chief Specialist of Livestock Farming and Upgrading Division in Regional Agriculture Administration, category D-О-4,

(internal competition)

Name

1.

Beisenbai Ussenbekov

Chief Specialist of Land Use Control and Protection Division in Regional Land Inspection Administration, category D-О-4,  (internal competition)

Name

1.

Nursultan Kalenov

2.

Nurlykhan Beisenov

 Chief Specialist of Projects Monitoring and Expert Examinations Division in Regional Construction Administration, category D-О-4,

(internal competition)

Name

1.

Ainur Ryssymbetova

 

Chief Specialist of Social Construction Projects Division in Regional Construction Administration, category D-О-4,

(internal competition)

Name

1.

Saltanat Aldekeyeva

 Chief Specialist of Administrative Division in Regional Natural Resources and Nature Management Administration, category D-О-4, 

(general competition)

Name

1.

Nurlan Tuyebakov

2.

Zhazira Yeszhanova

3.

Alma Akhmetaliyeva

4.

Damira Yessentureyeva

 Chief Specialist of Administrative/Legal and Documentation Provision Division in Regional Agriculture Administration (temporarily vacant position), category D-О-4,

(general competition)

Name

1.

Nurlan Tuyebakov

2.

Aiman Bekturganova

 Tolebi district

(16.11.2016)

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Lead Specialist of the Personnel Management Division in district Akim’s Administration (HR ) (category Е-5, 1staff).

  1. 1

Yerbolat SHALABAYEV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist of Land Relations Sector in District Agriculture and Land Relations Division (category Е-R-4, 2staffs).

  1. 1

Akmaral SARSEMBAYEVA

  1. 2

Alisher TURGYN

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist of District Agriculture and Land Relations Division (category Е-R-4, 1staff).

  1.  1

Nursultan AMIREKULOV

  1. 2

Kudaibergen AMIRKULOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist of District Agriculture and Land Relations Division (category Е-R-4, 1staff).

  1.  1

Murat SLAMKHANOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Lead Specialist for Agriculture Industry in Akim’s Administration, Lenger town (category Е-G-4, 1staff).

  1.  1

Nurmakhanbet OSHAKBAI

  1. 2

Kudaibergen AMIRKULOV

 

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Lead Specialist for Statistics in Akim’s Administration, Akkum village  (category Е-G-4, 1staff)

  1.  1

Aigerim JUMAGULOVA

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Lead Specialist –Land Inspector Akim’s Administration, Zertas village  (category Е-G-4, 1staff)

  1.  1

Bakhyt KEMALOVA

Ordsbassy district

Of applicants admitted to the meeting for general interview for the published vacant administrative positions in government agencies

(16.11.2016)

1. Aryslan Nuriddinov

Kentau town

List of applicants admitted to interview

(16.11.2016)

Position

Web resource, mass media and date of advertisement

Name

 

1

Chief Specialist in Akim’s Administration of Khantagi village (for the period of the basic worker’s maternity leave)

www.kentau.ontustik.gov.kz 31.10.2016, www.kyzmet.gov.kz 01.11.2016, “Kentau Shugylasy” and “Kentau”

05.11.2016

 

Orybgaki Batyrkhan

 

2

Chief Specialist in Akim’s Administration, Achissai village

Gulbanu Oralbayeva

Tolebi district

(14.11.2016)

List

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of District Division for Economy & Finance (category Е-R-2, 1staff)

  1.  1

Gani ORAZYMBETOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist – Accountant in Akim’s Administration, Kemekalgan village (category Е-G-3, 1staff).

  1.  1

Kuanysh BEKTAYEV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist – Lawyer in Akim’s Administration, Kogaly village (category Е-G-3, 1staff).

  1.  1

Bayazit MUSSALIYEV

Kazygurt district

List of applicants admitted to interview in the internal competition among civil servants of all government agencies

 (14.11.2016)

(the interview will be held on 17.11.2016 at 12:00 in the small hall in Kazygurt district Akim’s Administration building

Address: 95 Konayev str., Kazygurt village)

І. For the position of Chief Specialist –Records Manager in Turbat village, Kazygurt district (category Е-G-3) - 1 staff.

 Abubakir Tuleyev

Kentau town

List of applicants admitted to interview

(11.11.2016)

Position

Web resource, mass media and date of advertisement

Name

 

1

Chief Inspector in Organizational-Control Division, Akim’s Administration Kentau town

www.kentau.ontustik.gov.kz 03.11.2016 www.kyzmet.gov.kz 07.11.2016

 

1.Aigul Kaliyeva

2.Bolan Sariyev

 

 (14.11.2016.)

Internal competition

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Akim’s Administration, South Kazakhstan region (category Д-4)

 

1.

Nurbolat Narzhanov

 LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Energy & Housing/Utilities Sector Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2)

1.

Nuralkhan Sharipov

2.

Zharkynbek Kurmanbek

 LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of  Natural Resources and Nature Management Regulation Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2)

1.

Daniyar Tileubergenov

2.

Kydyrali Baidauletov

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of State Architectural-Construction Control Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2)

1.

Rakhmet Bektayev

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of  Businesses, Industrial Innovation Development and Tourism Administration,  South Kazakhstan region (category Д-О-2)

1.

Kydyrali Baidauletov

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Construction Office, South Kazakhstan region (category Д-О-2)

1.

Yerbol Akhmetov

       Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Agriculture Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2)

1.

Berik Batyrbekuly

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Public Procurement Organization Division within the Public Procurement Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-3)

1.

Nurlan Yerezhepov

2.

Ulan Baidauletov

   Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Agriculture Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2)

1.

Berik Batyrbekuly

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Division for Export Promotion and Investments Attraction in Agriculture Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-3)

1.

Nurzhan Islambekov

Ordabassy district

(07.11.2016)

List of applicants admitted to interview

1. Ilyas Myrzakhmetov

(19.09.2016)

General competition

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Project Monitoring and Expert Examination in Construction Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4)

1.

Kanat Kyrgyzbayev

2.

Bereke Imantai

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Child Protection Services and Vocational Education in  Education Administration, South Kazakhstan region (category Д-О 4)

1.

Bayangali Zhumabayev

2.

Alima Berdimuratova

3.

Makpal Badyrakova

4.

Galiya Zhanayeva

5.

Zhanar Altayeva

 Applicant admitted interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Agriculture Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2)

1.

Alim Arapbayev

  Applicant admitted interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Economy and Budget Planning Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2)

1.

Yerkebulan Saparbekov

(15.09.2016)

General competition

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist –Accountant in Finance-Economy (Administrative) Division in Regional Akim’s Administration (for the period of the basic worker’s maternity leave) (category Д-4)

1.

Banu Bibassarova

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in General Affairs Division, Culture Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4)

1.

Yerbol Uyabassov

2.

Serik Yergebekov

3.

Alima Berdimuratova

4.

Bakht Ibragimov

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Mother and Child Welfare Division in Healthcare Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4)

1.

Meirgul Karynbayeva

 LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Planning-Financing Division in Physical Culture & Sports Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4)

  1.  

Banu Bibassarova

  1.  

Dastan Akramov

  1.  

Danakyzy Seitkazy

 LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Lead Specialist in State Architectural/Construction Inspectorate Division under State Architectural/Construction, South Kazakhstan region (category Д-О-5)

1.

Aktore Yessenaliyev

2.

Kanat Kyrgyzbayev

3.

Azretali Burtebayev

4.

Bakyt Kalymbetov

5.

Baigali Shaikydin

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Accounting and Budget Program Financing Division in Passenger Transport and Motor Roads Administration,  South Kazakhstan (for the period of the basic worker’s maternity leave) (category D-О-4, 1 staff)

1.

Yessengali Rassulbekov

2.

Danakyzy Seitkazy

СПИСОК

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Road Construction, Repair and Operation Division in Passenger Transport and Motor Roads Administration, South Kazakhstan (category Д-О-4)

1.

Danakyzy Seitkazy

2.

Dastan Akramov

3.

Baigali Shaikydin

4.

Yerbol Zhapishev

5.

Abubakir Tuleyev

6.

Omirbek Otelov

7.

Bekzat Tazhi

LIST

 Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Power Supply and Housing/Utilities Administration,  South Kazakhstan (category Д-О-4)

1.

Danakyzy Seitkazy

2.

Zhansulu Mussabekova

3.

Saken Spabekov

LIST

 Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Power Supply and Housing/Utilities Administration,  South Kazakhstan region(категория  Д-О-4)

1.

Danakyzy Seitkazy

2.

Zhansulu Mussabekova

3.

Dastan Akramov

4.

Bizhan Askarov

LIST

 Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Water Supply Division in Power Supply and Housing/Utilities Administration,  South Kazakhstan region (for the period of the basic worker’s maternity leave) (category  Д-О-4)

1.

Danakyzy Seitkazy

2.

Dastan Akramov

3.

Abilkaiyr Ongar

4.

Elmira Baimukhamedova

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Lead Specialist in Land Registration and Monitoring Division in Land Relations Administration, South Kazakhstan region  (category  Д-О-5)

1.

Danakyzy Seitkazy

2.

Dastan Akramov

3.

Serik Yergebekov

4.

Tansholpan Amanbekkyzy

5.

Bakht Ibragimov

6.

Azat Kainaruly

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist – Lawyer in Administrative Division in Businesses, Industry Innovation Development and Tourism Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4)

1.

Bakht Ibragimov

2.

Yerdaulet Lakhanov

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist –Accountant in Administrative Division in Businesses, Industry Innovation Development and Tourism Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4)

1.

Danakyzy Seitkazy

2.

Dastan Akramov

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist of Public Procurement Organization Division within the Public Procurement Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4)

1.

Danakyzy Seitkazy

2.

Bekzat Tazhi

3.

Bakht Ibragimov

4.

Bakhyt Kudaibergenov

5.

Nurbek Mutali

(09.09.2016)

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Inspector in Socio-Economic Monitoring & Analysis Division in regional Akim’s Administration, category Д-3, 1 staff

1.

Askar Zhailaubek

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Construction Administration, South Kazakhstan region, category Д-О-2, 1 staff

  1.  

Yerbol Akhmetov

 

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Division for Budget Monitoring of Defense and Law Enforcement Agencies, Finance Administration, South Kazakhstan region, category  Д-О-3, 1 staff

1.

Kuatbek Omarov

2.

Dudarisha Yelmuratova

 Head of Division for Documentation Organization, Archives Registration and Inspection in Language Development, Archives and Documentation Administration, South Kazakhstan region, category Д-О-3, 1 staff

  1.  

Akmaral Yesmuratova

 List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Public Procurement Organization Division within the Public Procurement Administration, South Kazakhstan region, category Д-О-3, 1 staff

1.

Nurlan Yerezhepov

(24.08.2016)

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Inspector in Organizational/Inspection Work and Regional Development Division in regional Akim’s Administration, category  Д-3

1.

Yerzhan Bakirov

2.

Nazarbek Zhunisbayev

3.

Berik Ibragimov

 List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Culture Administration, South Kazakhstan region, category  Д-О-1

1

Auyesbek Assylbek

2

Nurbolat Akhmetzhanov

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist – Labor Inspector in Labor Relations Control Division, Labor Inspection Administration, South Kazakhstan region, category Д-О-4

1

Yerlan Turumbetov

2

Bakhtiyer Sheraliyev

3

Daniyar Yegizbayev

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Power Supply and Housing/Utilities Administration,  South Kazakhstan region, category Д-О-2

1

Zharkynbek Kurmanbek

2

Abilkhan Abdikadyrov

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Administrative Division in Natural Resources and Nature Management Organization Administration, South Kazakhstan region, category Д-О-4

1.

Moldir Dandybayeva

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Architecture Division in Architecture and Urban Development Administration,  South Kazakhstan region, category Д-О-3

1.

Yelzhas Kopzhassarov

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Inspector in Informatization and Public Services Monitoring Division in regional Akim’s Administration (category  Д-3, 1 staff: law, economy, engineering science and technologies, informatics, central and local public administration)

1.

Dossan Alibekov

2.

Kadyr Kayupov

3.

ArmanYeleup                                                                                                                                                                                                                       

4.

Aiman Zhurkabayeva 

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Inspector in Informatization and Public Services Monitoring Division in regional Akim’s Administration (category  Д-3, 1 staff: engineering science and technologies, informatics, central and local public administration)

1.

Kadyr Kayupov

2.

ArmanYeleup                                                                                                                                                                                                                        

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Legal Division in Power Supply and Housing/Utilities Administration,  South Kazakhstan region, category Д-О-3

1.

Baglan Serikbayev                            

(18.08.2016)

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Division for Working with Law Enforcement Agencies and Mobilization Work in regional Akim’s Administration, category  Д-4

1.

Zhandos Akimkulov

2.

Gulmira Tolegenkyzy

3.

Ramazan Yermakhanov

4.

Abdugani Nurmuratov

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Economic Development Division in Economy and Budget Planning Administration, South Kazakhstan region, category Д-О-4

  1.  

Arman Sabitkhanuly

  1.  

Daniyar Malikov

  1.  

Saltanat Kistauova

  1.  

Zhansaya Yelshibayeva

  1.  

Danakyzy Saitkazy

  1.  

Roza Begayeva

  1.  

Amanzhol Bekbol

  1.  

Aigerim Askar

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Education, Culture and Youth Policy in Economy and Budget Planning Administration, South Kazakhstan region, category Д-О-4

  1.  

Mekenbai Lessbek

  1.  

Zhansaya Yelshibayeva

  1.  

Danakyzy Saitkazy

  1.  

Roza Begayeva

  1.  

Banu Serikbai

  1.  

Amanzhol Bekbol

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Power Supply Division in Power Supply and Housing/Utilities Sector Administration, South Kazakhstan region, category Д-О-4

  1.  

Zhansulu Mussabekova

  1.  

Mekenbai Lessbek

  1.  

Nursultan Faiz

 List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Division for Propaganda and Ideological Work in Internal Policy Administration, South Kazakhstan region, category  Д-О-4

1.

Zhansulu Mussabekova

2.

Kuanysh Ospanov

3.

Nurken Aralbekov

List of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist –Accountant in Administrative Division in Administration for Religious Affairs,  South Kazakhstan region, category Д-О-4

1.

Ainur Zhaimbayeva

(12.08.2016)

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Inspector in Personnel Management Service (HR) in regional Akim’s Administration (category Д-3, 1 staff)

  1.  

Gulmira YEMENBAYEVA

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Passenger Transport Division in Passenger Transport and Motor Roads Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-3)

  1.  

Nurlan KHOJABERGENOV

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Division for Protection and Use of Forest Resource, Specially Protected Natural Reservations and Wildlife in Natural Resource and Nature Management Regulation Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-3)

  1.  

Kerimzhan PIRIMKULOV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Division for Accounting, Planning and Funding of Budget Programs in Natural Resource and Nature Management Regulation Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-3)

  1.  

Lyazzat SABYRBAIKYZY

 (08.08.2016)

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Economy and Budget Planning Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2, 1 staff)

  1.  

Gaziza BAITUGANOVA

  1.  

Talgat TULEGENOV

  1.  

Nurlan ZHUNISSOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Finance Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2, 1 staff)

  1.  

Nurlan ZHUNISSOV

  1.  

Beken KERIMKULOV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Administrative and Legal Work Division in Architecture/Construction Control Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-3)

  1.  

Marat SPATAYEV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist of State Architecture and Construction Inspectorate in Architecture/Construction Control Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Senbek KULBAYEV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist of Child Protection Services and Vocational Education in  Education Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Moldir DANDYBAYEVA

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist Social Institutions Coordination Division in Employment and Social Programs Coordination Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4, staff)

  1.   

Pernekhan SARSENBAYEV

  1.  

Moldir DANDYBAYEVA

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Budget Programs Planning and Funding Division in Employment and Social Programs Coordination Administration, South Kazakhstan region (for the period of basic worker’s maternity leave) (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Moldir DANDYBAYEVA

(01.08.2016)

General competition

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Public Monitoring Division, regional Akim’s Administration

(category  Д-4, 1 staff)

  1.  

Yerlan KERIMBEKOV

  1.  

Ramazan YERMAKHANOV

  1.  

Yerbossyn TASTANBEKOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of  Head of Division for Propaganda and Organization of Ideological Work in Internal Policy Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-3)

  1.  

Sabit ISSABAI

  1.  

Barat AKHMETOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Export Promotion and Investment Attraction Division in Agriculture Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Mekenbai LESSBEK

  1.  

Abunassyr JANBATYROV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Construction Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2, 1 staff)

  1.  

Toktar USSUBALIYEV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist –Lawyer in Administration/Organization Division in Land Inspection Administration  (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Mekenbai LESSBEK

  1.  

Bakyt TULEMISSOV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist –Lawyer in Administration/Organization Division in Land Inspection Administration  (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Darkhan MUKHAMRDIYEV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Land Cadaster and Land Management Division in Land Relations Administration, South Kazakhstan region (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Kydyrali BAIDAULETOV

  1.  

Yerbossyn TASTANBEKOV

  1.  

Mekenbai LESSBEK

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Land  Registration and Monitoring in Land Relations Administration, South Kazakhstan region (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Kydyrali BAIDAULETOV

 

  1.  

Yerbossyn TASTANBEKOV

 

  1.  

Mekenbai LESSBEK

 

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist of Division for Economic Planning, Financing and Public Procurement in Education Administration, South Kazakhstan region (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Olzhas SENGIRBAYEV

  1.  

Dastan BAIDALIYEV

  1.  

Mekenbai LESSBEK

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Lead Specialist in Economy, Planning and Analysis Division in Construction Administration, South Kazakhstan region (category  Д-О-5, 1 staff)

  1.  

Danakyzy SEITKAZY

  1.  

Dastan AKRAMOV

  1.  

Arman MUSSAYEV

  1.  

Bereke IMANTAI

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Lead Specialist in Housing Construction and Engineering Communications Division, Construction Administration, South Kazakhstan region (for the period of basic worker’s maternity leave)

(category  Д-О-5, 1 staff)

  1.  

Abubakir TULEYEV

  1.  

Doskhan TELEGENOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Lead Specialist in Architecture Division, Architecture and Urban Development Administration,   South Kazakhstan region (category  Д-О-5, 1 staff)

  1.  

Daurenbek ALDIYAROV

  1.  

Abdigani TURSSYN

  1.  

Doskhan TELEGENOV

LIST

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Investment Policy Division in Economy and Budget Planning Administration,  South Kazakhstan region (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Arman MUSSAYEV

  1.  

Magzhan BALKYBEKOV

  1.  

Sapargali ZHANTURAYEV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Economic Development Division in  Economy and  Budget Planning Administration, South Kazakhstan region (for the period of the basic worker’s maternity leave) (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Arman MUSSAYEV

  1.  

Sapargali ZHANTURAYEV

(27.07.2016)

1st stage in internal competition

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Social Facilities Construction in Construction Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Rifat BERDALIYEV

  1.  

Saltanat ALDEKEYEVA

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Legal Division in Construction Administration, (category Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Zhomart TOKSANBAYEV

 LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Economy and Budget Planning Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-2, 1 staff)

  1.  

Talgat TULEGENOV

  1.  

Askar ZHAILAUBEK

 LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Deputy Head of Finance Administration, South Kazakhstan region (category  Д-О-2, 1 staff)

  1.  

Beken KERIMKULOV

  1.  

Berik IBADULLAYEV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Architecture Inspectorate, Architecture and Urban Development Administration,   South Kazakhstan region (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Nursultan MEDEUOV

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Architecture Inspectorate, Architecture and Urban Development Administration,   South Kazakhstan region (category Д-О-4, 1 единица)

  1.  

Nursultan MEDEUOV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Organization, Legal and Documentation Provision Division in Education Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Seitzhan ASSILOV

 Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Child Protection Services and Vocational Education in  Education Administration, South Kazakhstan region (category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Seitzhan ASSILOV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Land Use and Protection Control Division in Land Inspection Administration, South Kazakhstan region (category   Д-О-3)

  1.  

Nurlan ABDRAZAKHOV

Second stage in internal competition

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Inspector of Personnel Management Service (HR) in regional Akim’s Administration (category  Д-3, 1 staff)

  1.  

Gaukhar AITIMBETOVA

  1.  

Sayat TILEUOV

 Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Inspector of Informatization and Public Services Monitoring Division in regional Akim’s Administration (category Д-3, 1 staff)

  1.  

Yermek BAITU

 (21.07.2016)

General competition

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Regional Akim’s Secretariat (category  Д-4, 1 staff)

  1.  

Daurbek BAYALIYEV

 LIST

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Organizational/Inspection Work and Regional Development Division in regional Akim’s Administration  (category  Д-4, 2 staff)

  1.  

Shukirbek SABIROV

  1.  

Bekzat TAZHI

  1.  

Shalkar RYSSPANOV

  1.  

Dauren SARIYEV

  1.  

Kerimbek MIRZABAYEV

  1.  

Zhandos KETPEN

  1.  

Saya ABDIBAYEVA

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Division for Working with Law Enforcement Agencies and Mobilization Work in regional Akim’s Administration  (category  Д-4, 1 staff)

  1.  

Shukirbek SABIROV

  1.  

Aibek MAKHATOV

  1.  

Shalkar RYSSPANOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Chief Specialist in Documentation Provision, Organizational Work and Legal Service Division in Passenger Transport and Motor Roads Administration, South Kazakhstan region 

(category  Д-О-4, 1 staff)

  1.  

Nurgali AMIRBEKOV

  1.  

Almaz BEISSEYEV

  1.  

Mekenbai LESSBEK

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Economy and Budget Planning Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-1)

  1.  

Rakymberdy MULKEMANOV

LIST

Of applicants admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Division for Organization, Legal Provision and Documentation in Education Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-3)

  1.  

Yerdos NYSHANOV

  1.  

Assan BABASHOV

  1.  

Bekzat TAZHI

  1.  

Abdugani NURMURATOV

Applicant admitted to interview for the vacant administrative position of Head of Child Protection Services and Vocational Education Division in  Education Administration, South Kazakhstan region (category Д-О-3)

  1.  

Assan BABASHOV

 

LIST

of applicants admitted to an interview for vacant administrative position: Head of Documentation Support, Administration and Legal Support Unit under Passenger Transport and Roads Office in South Kazakhstan region (Д-О-3 category)  

  1.  

Bekzat TAZHI

  1.  

Darkhan BAIZHANOV

  1.  

Almaz BEISEEV

 (July 19, 2016)

The second stage of internal tender

The applicant admitted to an interview for vacant administrative position: Chief Inspector to Social and Economic Development Monitoring Unit under Akim`s Administration in South Kazakhstan region (Д-3 category, 1 staff)

  1.  

Talgat ANASHBEKOV

 The applicants admitted to interviews for vacant administrative position: Chief Inspector to Secretariat of the Assembly of Nations of Kazakhstan in South Kazakhstan region (Д-3 category, 1 staff)

  1.   

Bakhytzhan POLATOV

LIST

of applicants admitted to interviews for vacant administrative position: Head of Healthcare Development Programs Monitoring Unit  under Healthcare Office in South Kazakhstan region (Д-3 category)

  1.  

Dulat TURMANOV

  1.  

Asyl ABDIKADYROV

 

 The applicant admitted to an interview for vacant administrative position: Chief Specialist to Administrative and Legal Work and Documents Workflow Unit under Agriculture Office in South Kazakhstan region (Д-О-4 category, 1 staff)

  1.  

Timur ZHUNISSOV

(July 08, 2016)

The applicant admitted to an interview for vacant administrative position: Chief Specialist to Pharmaceutical Provision and Licensing Unit in South Kazakhstan region  

(Д-О-4 category, 1 staff)

  1.  

Nurdaulet ZHANENOV

 The applicant admitted to an interview for vacant administrative position: Chief Specialist to Mother and Child Welfare Unit under Healthcare Office in South Kazakhstan region 

 (Д-О-4 category, 1 staff)

  1.  

Akzharkyn MURZALIYEVA

 The applicant admitted to an interview for vacant administrative position: Chief Specialist to Legal Unit under Energetics and Utilities Office in South Kazakhstan region (Д-О-4 category, 1 unit)

  1.  

Rakhym TAGAIKHAN

  1.  

Yerik ALIBEKOV

LIST

 of applicants admitted to an interview for vacant administrative position: Chief Specialist to Legal Unit under Energetics and Utilities Office in South Kazakhstan region (by personnel)  (Д-О-4 category, 1 staff)

  1.  

Rakhym TAGAIKHAN

  1.  

Asset SARMANOV

  1.  

Zhansulu MUSSABEKOVA

  1.  

Dilbar KURBANOVA

  1.  

Bekzat TAZHI

LIST

 of applicants admitted to an interview for vacant administrative position: Chief Specialist to Gas Service Unit under Energetics and Utilities Office in South Kazakhstan region (Д-О-4 category, 1 staff)

  1.  

Rakhym TAGAIKHAN

  1.  

Abubkair TULYEEV

  1.  

Kural MAKHANBET

  1.  

Serik ESHANKULOV

  1.  

Chingis SARYBAYEV

  1.  

Abillhayir ONGHAR

  1.  

Bekzat TAZHI

LIST

 of applicants admitted to an interview for vacant administrative position: Chief Specialist to Gas Service Unit under Energetics and Utilities Office in South Kazakhstan region (Д-О-4 category, 1 staff)

  1.  

Galymzhan SHYNDALY

  1.  

Abubkair TULYEEV

  1.  

Zhansulu MUSSABEKOVA

  1.  

Madina PARPIYEVA

  1.  

Abillhayir ONGHAR

  1.  

Sapargali ZHANTURAYEV

  1.  

Bekzat TAZHI

 

http://ontustik.gov.kz/ru/pages/vakansii-13

(August 11, 2016)

Pursuant to the order by Minister of Education and Science of the RoK as of February 21, 2012 “On approval of the Rules for competitive filing of secondary schools` positions for executives” No. 57 education department of Sairam district  

WE ANNOUNCE TENDER

For filling the vacant position: Director of “Zhunissbek Kaualov Secondary School No. 51”, “S. Seifullin Grammar School No.20”, and also “Tole bi underfilled secondary school” of Sayram district`s education department. 

Tender date is selected by Sayram district`s education department upon the expiry of 15 working days from the date of the tender publication. 

Tender venue Zhibek Zholy street, Aksukent village, Sayram district`s education department, index 160800, tel.: +7 (72531) 22-192, 72-124.

Address, type of activity: Nuranov str., Kurlyk village, Sayram district, South Kazakhstan region, Zhunissbek Kaualov Secondary School No. 51, educational activity   

Address, type of activity: 67 Abylai Khan str., Aksu village, South Kazakhstan region, S. Seifullin Grammar School No.20, Sayram district`s education department, educational activity     

Address, type of activity: Jambyl str., Oimauyt village, Sayram district, South Kazakhstan region, Tole bi underfilled secondary school, educational activity

Major qualification criteria for selection of candidates on the position of the company`s executive:

1) higher pedagogical education and no less than 5 years of teaching experience, including no less than 1 year of service on senior positions.  To participate in the tender, applicants for the executive`s position in secondary education school should have: no less than 5 years of teaching experience in educational organizations or no less than 5 years  of experience in executive positions relevant to the educational organization`s area; no less than 3 years of administrative experience in pedagogical field or no less than 5 years of experience in educational organizations or in executive positions in educational organizations relevant to the educational organization`s area; availability of the applicant`s approval by educational department of the region and clean record.  

Should know: the Constitution of the Republic of Kazakhstan, the Code of the Republic of Kazakhstan “On marriage and family”; the Laws of the Republic of Kazakhstan “On Education”, “On the Languages in the Republic of Kazakhstan”, “On Children`s Rights in the Republic of Kazakhstan”, “On Corruption Control”, “On Public Social Disability Benefits, Survivor Benefits and Old Age Benefits”, “On Special Social Services”, “On Social and Medical and Pedagogical Correctional Support of Disabled Children”, “On  the Prevention of Juvenile Delinquency, Child Neglect and Homelessness” and other laws and regulations specifying areas and prospects of education development; pedagogics and psychology framework; public statutory standards in education for achievements in pedagogical science and practice; basics of management, financial and business activities, labour legislation; rules and standards of labour safety; safety regulations and fire safety; sanitary regulations and standards.

Remuneration: for positions depending on experience from KZT 103085 to 124985.

To participate in the tender within terms fixed by the commission, the candidate for the executive`s position should submit:



1) application addressed to the chairman of tender commission with indication of place of residence, actual place of residence and contact details;

2) copy of an ID document notarized as prescribed;

3) copy of a notarized document of education;

4) copy of a notarized employment record;

5) personal record card with photograph;

6) production characteristic from the previous place of work  with indication of disciplinary records and rewards;

7) copy of a document on an available qualification category or academic degree;

8) statement of medical examination;

9) police clearance.

Copies of documents submitted for participation in the tender should be notarized or certified by HR department.

Absence of one of the listed documents is a grounding to return documents to the tender`s participant.

The candidate for participation in the tender submits to commission any documented information on his/her professional achievements, advanced training, scientific researches, pedagogical experience, awards.   

Documents should be submitted by the address: Zhibek Zholy street, Akssukent village, 160800 index. Sayram district Education Department; tel. for reference:  +7 (72531)  22-192, 72-124.

Call for papers starts from the publication date of the announcement on the national and Russian languages. Call for papers completes within 15 working days from the date of announcement publication.

Sayram district Education Department.

(14.07.2016)

Pursuant to the Order of Minister of National Economy of the RoK as of February 2, 2015, No.70 “Rules for assignment and attestation of public agency`s executive, and also coordination of his candidacy”, Akim`s Administration of South Kazakhstan region ANNOUNCES TENDER for filling in a vacant position of Director of “Public Officials Preparation Center” under Akim`s Administration of the South Kazakhstan region 

Tender term: Akim`s Administration of South Kazakhstan region fixes it within 15 calendar days from the date of announcement publication.

Tender venue: 10 Astana ave., Shymkent, Akim`s Administration of South Kazakhstan region, room 310 

Address: 35 Tauke Khan avenue, Shymkent, South Kazakhstan region, 2nd floor. 

Major qualification criteria during selection of candidates for the position of director: Higher education in humanities, law, social sciences, economy and business. Any additional information regarding education, employment background, the level of professional qualifications (copies of documents on advanced training, assignment of degrees and grades, scientific publications, and also recommendations by executives from the previous place of work, etc.).

Professional skills: No less than 5 years of work experience on executive positions in the fields of education, law, economy and public management. Availability of field experience in government agencies or on executive positions.  

Professional competence: Knowledge of the Republic of Kazakhstan Constitution, the Civil Code (general and special parts), the Labour Code, Budget Code, Laws of the Republic of Kazakhstan “On Civil Service in the Republic of Kazakhstan”, “On Corruption Control”, “On Public Property”, “On Local Public Administration and Self-Administration in the Republic  of Kazakhstan” and “Rules for Public Employees` Training, Retraining and Advanced Training” approved by the President`s Order No. 152 as of December  29, 2015 and other  laws and regulations of the Republic of Kazakhstan regulating the activity in the field of enterprise activities.

The list of documents enclosed to an application for participation in tender:

1) application on participation in tender;

2) CV on the national and Russian language;

3) autobiography in optional format;

4) copies of documents on education;

5) copy of employment record book (if available) or employment agreement, or extracts from orders on recruitment and termination of labour agreement from the previous place of employment;

6) health certificate issued in a form approved by the Order of Acting Minister of Healthcare of the Republic of Kazakhstan as of November 23, 2010, No.907 “On Approval of Original Medical Records` Forms for Healthcare Organizations” (registered in the Register of Laws and Regulations` Public Registration under No. 6697).  

The candidate for participation in the tender submits to commission any documented information on his/her professional achievements, advanced training, scientific researches, pedagogical experience, awards.  

The following people cannot participate in the tender:

1) under 18 years old;

2) those who committed corruption violations;

3) those who have outstanding conviction or one that was not  expunged as required by the law of the Republic of Kazakhstan;

4) other cases stipulated by the Republic of Kazakhstan legislation.

Submission term for applications for participation in tender: Acceptance of documents for participation in tender begins from the date of announcement publication in mass media and finished on expiry of fifteen calendar days.

Documents should be submitted by address: 10 Astana ave., Shymkent, South Kazakhstan region, “Administrative Business Center”, 3rd floor, room 310.

Tel. for references: 24-71-71, 24-71-73

http://ontustik.gov.kz/ru/pages/kandidaty-poluchivshie-polozhitelnoe-zaklyuchenie-konkursnoy-komissii-0

(November 28, 2016)

Sairam district

The list of candidates, who obtained positive statements on the basis of minutes of single tender commission session No.3:

The list of candidates, who obtained positive statements on the basis of minutes of single tender commission session No.3 for filling in vacant administrative positions as of November 28, 2016, approved by the Order of Ministry of Public Service Affairs of the Republic of Kazakhstan as of December 29, 2015 as of No.12 pursuant to clause 109 of the Rules for execution of tender for filling in administrative positions in “B” corps:

1.informs on filling in vacant administrative position of Chief Specialist in Disabled and Veterans Sector of Employment and Social Programs Department of Sairam district (during major employee`s child-care leave) by: 

Elmira Hurzhigit;

2. informs on filling in vacant administrative position of Chief Specialist in Administrative Sector of Employment and Social Programs Department of Sairam district by: 

Assem Tavbayeva;

3. informs on filling in vacant administrative position of Chief Specialist on delivery of support to condominium facilities of  Housing Inspectorate Sector under housing and utilities department of Sairam district by:

 Yessbol Duyssebayev;

4. informs on filling in vacant administrative position of Chief Specialist to Veterinary Department of Sairam district by:

Aissulu Dandybayeva.

5. informs on filling in vacant administrative position of Leading Specialist – Secretary to Akim`s Administration of Akssukent village by:

Gulnaz Salybekova;

6. informs on filling in vacant administrative position of Leading Specialist – Surveyor to Akim`s Administration of Karabulak village by:

Bakhromzhan Imamov;

7. informs on filling in vacant administrative position of Leading Specialist – Secretary to Akim`s Administration of Karabulak village by:

Sanzhar Iristayev;

8. informs on filling in vacant administrative position of Leading Specialist to Utility Service and Infrastructure Unit of Akim`s Administration of Kolkent village by:

Kayirkhan Zhadakov.

(November 28, 2016)

Tulkubass district

The list of candidates, who obtained positive statements from the tender commission:

  1. For vacant position of Chief Inspector to Akims` Administration of Tulkubass district: T. Tulepbergenov
  2. For vacant position of Section Manager to education Department: O. Amalov 

The list of candidates, who obtained positive statements from the tender commission:  

  1. For vacant position of Chief Specialist to Akim`s Administration of Maylikent village: N. Nuraly, M. Usseinov, B. Zholdas and M. Temirtas. 
  2. For vacant position of Chief Specialist to Education Department: K. Kontayev.

(November 28, 2016)

Ordabassin district

The list of candidates, who obtained positive statements from the tender commission for vacant positions of Е-R-1, E-G-3, E-G-4 categories to “B” corps by minutes resolution No.3 as of November 25, 2016

No.

Candidate`s full name

Name of administrative position

1

Nuridin Assanbayev

Head of Ordabassy district`s Physical Training and Sports Department

2

Alpyssbai Karzhauov

Chief Specialist – Accountant of Akim`s Administration in Zhenis village

3

Sapar Saparbayev

Leading Specialist – Accountant of Akim`s Administration in Bugun village

    Head of HR Department in Akim`s Administration of Ordabassy district: Z. Syzdyk

(November 25, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 50-2 as of November 24, 2016  

  1.  

Berik DUISSENOV

-

Recommended to the Head of Regional Architectural and Construction Inspectorate for assignment to the position of Deputy Head of Regional Architectural and Construction Inspectorate, Д-О-2 category.

  1.  

Shingis KOZHAMSSUGIROV

-

Recommended to the Head of Regional Architecture and Urban Development Department for assignment to the position of Head of Architecture Unit under Regional Architecture and Urban Development Department, Д-О-3 category.     

  1.  

Zhazira YESSZHANOVA

-

Recommended to the Head of Natural Recourses Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Administrative Department of Regional Natural Recourses Department, Д-О-4 category.

  1.  

Aiman BEKTURGANOVA

-

Recommended to the Head of Agriculture Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Legal and Documentation Unit, Д-О-4 category.

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 51-2 as of November 24, 2016 

 1.

Madiyar BAIMBETOV

-

Recommended to the Head of Regional Passenger Transport and Roads Department for assignment to the position of Head of Roads` Construction, Maintenance and Operation Unit under Regional Passenger Transport and Roads Department, Д-О-3 category.  

2.

Talgat ZHANADILOV

-

Recommended to the Head of Regional Department for Languages Development, Archives and Documentation for assignment to the position of Head of Languages development Unit under Regional Department for Languages Development, Archives and Documentation (temporary vacancy), D-О-3 category

3.

Timur ZHUNISSOV

-

Recommended to the Head of Agriculture Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head to Legal and Documentation Unit under Regional Agriculture Department , Д-О-3 category

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 52-2 as of November 24, 2016

1.

Beissenbai USSENBEKOV

-

Recommended to the Head of Agriculture Department for assignment to the position of Chief Specialist to Cattle Breeding and Upgrading Unit under Regional Agriculture Department, D-О-4 category.

2.

Nurlykhan BEISSENOV

-

Recommended to the Head of Regional Land Inspectorate for assignment to the position of Chief Specialist to Land Utilization Control and Defense Unit under Regional Land Inspectorate, D-О-4 category. 

3.

Ainur RYSSYMBETOVA

-

Recommended to the Head of Construction Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Projects` Monitoring and Inspections Unit under Regional Construction Department, D-О-4 category.

4.

Saltanat ALDEKEEYEVA

-

Recommended to the Head of Construction Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Social Facilities Construction Unit under Regional Construction Department, D-О-4 category. 

(November 25, 2016)

Sairam district

The list of candidates, who obtained positive statements on the basis of minutes of single tender commission session No.3

The list of candidates, who obtained positive statements on the basis of minutes of single tender commission session No.3 for filling in vacant administrative positions as of November 25, 2016, approved by the Order of Ministry of Public Service Affairs of the Republic of Kazakhstan as of December 29, 2015 as of No.12 pursuant to clause 109 of the Rules for execution of tender for filling in administrative positions in “B” corps:

1.Informs on filling in vacant administrative position of Head of Internal Policy Unit in Sairam district by: 

Akylbai Zhakypbekov;

2.Informs on filling in vacant administrative position of Chief Specialist of Military registration Office under Akim`s Administration of Zhibek Zholy district by : 

Zatybek Tolegenov;

(November 25, 2016)

Tulkubass district

The list of candidates, who obtained positive statements from the tender commission:

  1. For vacant position of Chief Specialist to Akim`s Administration of Maylikent village: N. Nuraly, M. Usseinov, B. Zholdas and M. Temirtas.
  2. For vacant position of Chief Specialist to Education Department: K. Kontayev.

The list of candidates, who obtained positive statements from the tender commission:

  1. For vacant position of Chief Inspector to Akims` Administration of Tulkubass district: T. Tulepbergenov
  2. For vacant position of Section Manager to education Department: O. Amalov 

 (November 22, 2016)

The candidate, who obtained positive statement from the tender commission for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 48-2 as of November 21, 2016  

 

Nurnolat NARZHANOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration for assignment to the position of Deputy Head of Akim`s Administration of South Kazakhstan region, Д-2 category.

 (November 21, 2016)

Shardarinsk district

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during internal and general tenders for filling in vacant administrative positions of “B” corps for Shardarinsk district

No.

Full name

Category

Position

Tender commission`s minutes

Tender type

1

Birzhan Tulegenov

E-3

Chief Inspector to Administrative Inspectorial Unit under Akim`s Administration of Shardarinsk district

November 21, 2016

No. 36

Internal tender

(1st stage)

2

Aziret Ali Koshkarbai

E- R-4

Chief Specialist to Construction, Architecture and Urban Planning Unit of Shardarinsk district

November 21, 2016

No. 36

General tender

3

Bekzhan Nurgeldiyev

E- R-4

Chief Specialist to Construction, Architecture and Urban Planning Unit of Shardarinsk district

November 21, 2016

No. 36

General tender

Tolebi district

CANDIDATES, WHO OBTAINED POSITIVE STATEMENTS OF TENDER COMMISSION

 (November 18, 2016)

The candidate, who obtained positive statement from the tender commission during execution of general tender among public employees of the government agency for filling in administrative positions of “B” corps of E-5 category in accordance with minutes No. 3 of tender commission as of November 18, 2016

  1.  

Yerbolat SHALABAYEV

Leading Specialist of HR Department under Akim`s Administration of the region

 

The candidate, who obtained positive statement from the tender commission during execution of general tender among public employees of the government agency for filling in administrative positions of “B” corps of E-R-3category in accordance with minutes No. 3/36 of tender commission as of November 18, 2016

  1.  

Akmaral SARSSEMBAYEVA

Chief Specialist to Land Relations Unit  under Agriculture and Land Relations Department

 

Alisher  TURGYN

Chief Specialist to Land Relations Unit  under Agriculture and Land Relations Department

 

Nurssultan AMIREKULOV

Chief Specialist to Regional Agriculture and Land Relations Department

 

Murat SLAKHMANOV

Chief Specialist – Lawyer to Regional  Agriculture and Land Relations Department

 

The candidate, who obtained positive statement from the tender commission during execution of general tender among public employees of the government agency for filling in administrative positions of “B” corps of E-G-4category in accordance with minutes No. 3/37 of tender commission as of November 18, 2016

  1.  

Nurmakhanbet OSHAKBAI

Leading Specialist to Agriculture Unit under Akim`s Administration of Lenger city

 

 The candidate, who obtained positive statement from the tender commission during execution of general tender among public employees of the government agency for filling in administrative positions of “B” corps of E-G-4category in accordance with minutes No. 3/38 of tender commission as of November 18, 2016

  1.  

Aigerim JUMAGULOVA

Leading Specialist to Akim`s Administration in Akkum village 

 

 The candidate, who obtained positive statement from the tender commission during execution of general tender among public employees of the government agency for filling in administrative positions of “B” corps of E-G-4category in accordance with minutes No. 3/39 of tender commission as of November 18, 2016

  1.  

Bakhyt KEMALOV

Leading Specialist – Land Inspector to Akim`s Administration of Zertass village   

 

(November 17, 2016)



Ordabassy district

The list of candidates, who obtained positive statements from tender commission for vacant position of E-3 category to “B” corps by minutes` resolution No.3 as of November 17, 2016

No.

Candidate`s full name

Name of administrative position 

1

Arysslan Nuriddinov

Chief Inspector to Organizational and Inspectoral Unit under Akim`s Administration in Ordabassy district

Head of HR Department in Akim`s Administration of Ordabassy district: Z. Syzdyk

(November,15, 2016)

Tulkubass district

The list of candidates, who obtained positive statements from the tender commission:

  1. For vacant position of Chief Inspector to Akims` Administration of Tulkubass district: T. Tulepbergenov
  2. For vacant position of Section Manager to education Department: O. Amalov 

 (November,15, 2016)

Kentau

The list of candidates, who obtained positive statements from the tender commission:

No.

Position

Web resource, mass media and date of announcement

Full name

 

1

Chief Inspector of Supervising Unit under Akim`s Administration of Kentau

www.kentau.ontustik.gov.kz November 03, 2016, www.kyzmet.gov.kz November 07, 2016.

 

Bolat Sariyev

Saryagash district

(November 14, 2016)

The list of candidates, who obtained positive statements from tender commission for vacant position of E-R-4*** category in accordance with the minutes` resolution as of November 14, 2016:

1.

Almas Abdullayev

-

Recommended to the Head of Utilities Unit of Saryagash district for assignment to the position of Chief Specialist to Utilities Unit of  Saryagash district   

 

 

2.

Kopzhas Yessenbayev

-

Recommended to the Head of Veterinary Unit of Saryagash district for assignment to the position of Chief Specialist to Veterinary Unit of  Saryagash district    

 

   

3.

Suleimen Jilkibayev

-

Recommended to the Head of Agriculture and Land Relations Unit of  Saryagash district for assignment to the position of  Chief Specialist-Lawyer to Agriculture and Land Relations Unit of  Saryagash district 

 

             

   The list of candidates, who obtained positive statements from tender commission for vacant position of E-R-5 category in accordance with minutes` resolution as of November 14, 2016:

 

 

 

 

1.

Safuan Zhunissov

-

Recommended to the Head of Agriculture and Land Relations Unit of  Saryagash district for assignment to the position of Leading Specialist to Agriculture and Land Relations Unit of  Saryagash district   

2.

Nurlybek  Baibolov

-

Recommended to the Head of Agriculture and Land Relations Unit of  Saryagash district for assignment to the position of Leading Specialist to  Agriculture and Land Relations Unit of  Saryagash district

  

The list of candidates, who obtained positive statements from tender commission for vacant position of E-R-3*** category in accordance with minutes` resolution as of November 14, 2016:

1.

Daniyar Kulumbetov

-

Recommended to the Akim of Kokterek village for assignment to the position of Chief Specialist- Lawyer to Akim`s Administration of Kokterek village.

 

 

 

     The list of candidates, who obtained positive statements from tender commission for vacant position of E-G-4 category in accordance with minutes` resolution as of November 14, 2016:

1.

Feruze Shaitova

-

Recommended to the Akim of Akzhar village for assignment to the position of Leading Specialist to Military registration Office under Akim`s Administration of Akzhar village.

 (November 11, 2016)

Shardari district

LIST

of candidates, who obtained positive statements from tender commission during an internal tender (1st and 2nd stages) for filling in vacant administrative positions in “B” corps in Shardari district

No.

Full name

Category

Position

Tender commission`s minutes

Tender type

1

Osspan Azhibekov

E-R-4

Chief Inspector to Economy and Finance Department of Shardari district

November 15,2016

No. 34

Internal tender

(1st stage)

2

Amze Osspanov

E- R-1

Head to Utilities, Passenger Transport and Roads Unit of Shardari district

November 15,2016

No. 34

Internal tender

(2nd stage)

 (November 08, 2016)

Ordabassy district

The list of candidates, who obtained positive statements from tender commission for vacant position of Е-R-3 category toBcorps by minutes` resolution No.3 as of November 08, 2016

No.

Candidate`s full name

Name of administrative position

1

Ilyas Myrzakhmetov

Manager of Department for Utilities, Local Budget Implementation; Coordination, Monitoring, Registration and Submission of Local Budget; Reporting and procurement of Ordabassy district`s Economy and Finance Unit

      Head of HR Department in Akim`s Administration of Ordabassy district: Z. Syzdyk

(September 26, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 46-2 as of September 22, 2016

  1.  

Bereke IMANTAI

-

Recommended to the Head of Construction Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Projects` Monitoring and Inspection Unit under Construction Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Galiya ZHANAYEVA

-

Recommended to the Head of Education Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Guardianship and Professional Training Unit under Education Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category

 (September 22, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 45-2 as of September 20, 2016

 

  1.  

Meirgul KARYNBAYEVA

-

Recommended to the Head of Healthcare Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Maternity and Child Welfare Unit under Healthcare Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category

  1.  

Azretali BURTEBAYEV

-

Recommended to the Head of Public Architectural and Construction Inspectorate of South Kazakhstan region for assignment to the position of Leading Specialist to Local Branch of Public Architectural and Construction Inspectorate of South Kazakhstan region, Д-О-5 category

  1.  

Yessengali RASSULBEKOV

-

Recommended to the Head of Passenger Transport and Roads Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Accounting and Budget Programs` Funding Unit under Passenger Transport and Roads Department of South Kazakhstan region (for the period of regular worker`s maternity leave), Д-О-4 cattegory

  1.  

Baigali SHAIKYDIN

-

Recommended to the Head of Passenger Transport and Roads Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist toRoads` Construction, Maintenance and Operation Unit under Passenger Transport and Roads Department , Д-О-4 category

  1.  

Saken SPABEKOV

-

Recommended to the Head of Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist of Energy Unit under Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category

  1.  

Bizhan ASSKAROV

-

Recommended to the Head of Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist of Energy Unit under Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category

  1.  

Abilkhaiyr ONGAR

-

Recommended to the Head of Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist of Water Supply Unit under Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category (for the period of regular worker`s maternity leave), Д-О-4 category

  1.  

Tansholpan AMANBEKKYZY

-

Recommended to the Head of  Land Relations Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of  Leading Specialist for Land Registration and Land Relations Monitoring Unit under Land Relations Department of South Kazakhstan region, Д-О-5 category

  1.  

Yerdaulet LAKHANOV

-

Recommended to the Head of Entrepreneurship, Industrial and Innovative Development and Tourism Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist- Lawyer of Administrative Unit under Entrepreneurship, Industrial and Innovative Development and Tourism Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category

  1.  

Danakhazy SEYITKAZY

-

Recommended to the Head of Entrepreneurship, Industrial and Innovative Development and Tourism Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist-Accountant of Administrative Unit under Entrepreneurship, Industrial and Innovative Development and Tourism Department  of South Kazakhstan region, Д-О-4 category

  1.  

Nurbek MUTALI

-

Recommended to the Head of Public Procurement Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist for Public Procurement Unit under Procurement Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category

  (September 16, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 44-2 as of September 14, 2016

  1.  

Asskar ZHAILAUBEK

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to Socioeconomic Monitoring and Analysis Unit under Akim`s Administration of the region, Д-3 category.

  1.  

Kuatbek OMAROV

-

Recommended to the Head of Finance Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head to Government Agencies` Budget Monitoring Unit under Finance Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category

  1.  

Akmaral ESSMURZAYEVA

-

Recommended to the Head of Languages Development, Archives and Documentation Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head to Documentation, Public Registration and Inspection Unit under Languages Development, Archives and Documentation Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

(August 31, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 38-2 as of August 8, 2016

  1.  

Dossan ALIBEKOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to Informatization and Public Services` Monitoring Unit under Akim`s Administration of the region, Д-4 category.

  1.  

Kadyr KAYUPOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to Informatization and Public Services` Monitoring Unit under Akim`s Administration of the region, Д-4 category.

  1.  

Baglan SERIKBAYEV

-

Recommended to the Head of Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head of Legal Unit under Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region, category Д-О-4.

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during internal tender among all public employees  for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 42-2 as of August 29, 2016

 

Nurbolat AKHMETZHANOV

-

Recommended to the Akim of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head for Culture Department of South Kazakhstan region, Д-О-1 category. 

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during internal tender among all public employees  for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 42-3 as of August 31, 2016

1.

Berik IBRAGIMOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Inspector to Organizational and Inspectoral and Regional Development Unit under Akim`s Administration of South Kazakhstan region, Д-3 category.

2.

Daniyar YEGIZBAYEV

 

Recommended to the Head of Labour Inspectorate of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist – Public Labour Inspector under Labour Inspectorate of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

3.

Abilkhan ABDIKADIROV

 

Recommended to the Head of Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Deputy Head of Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

(August 25, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 41-2 as of August 25, 2016

  1.  

Zhandos AKIMKULOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Specialist to the Unit working with law-enforcement agencies under Akim`s Administration of the region, Д-4 category.

  1.  

Arman SABITKHANULY

-

Recommended to the Head of Economy and Budget Planning Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Economy Development Unit under Economy and Budget Planning Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Saltanat KISSTAUOVA

-

Recommended to the Head of Economy and Budget Planning Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Education, Culture and Youth Policy Unit under Economy and Budget Planning Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Nurssultan FAIZ

-

Recommended to the Head of Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Energy Supply Unit under Energetics and Utilities Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Nurken ARALBEKOV

-

Recommended to the Head of Internal Policy Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Public Awareness and Ideological Work Organization Unit under Internal Policy Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Ainur ZHAIMBAYEVA

-

Recommended to the Head of Religious Affairs Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist-Accountant to Administrative Unit under Religious Affairs Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

 

(August 17, 2016)

LIST

 of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during internal tender among public employees of Akim`s Administration of the region and local governments for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 41-2 as of August 17, 2016

  1.  

Gulmira YEMENBAYEVA

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to HR Department under Akim`s Administration of the region, Д-3 category.

  1.  

Kerimzhan PIRIMKULOV

-

Recommended to the Head of Natural Recourses Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head to Forest Resources` Defense and Utilization under Natural Recourses Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

  1.  

Lyazzat SABYRBAIKYZY

-

Recommended to the Head of Natural Recourses Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head toAccounting and Budget Programs Management Unit under Natural Recourses Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

 (August 12, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during internal tender among public employees of all government agencies for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 39-2 as of August 12, 2016

  1.  

Marat SPATAYEV

-

Recommended to the Head of Public Architectural and Construction Control Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head of Administrative and Legal Work Unit under Public Architectural and Construction Control Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

  1.  

Senbek KULBAYEV

 

Recommended to the Head of Public Architectural and Construction Control Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Public Architectural and Construction Control Unit under Public Architectural and Construction Control Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Pernekhan SARSSEPBAYEV

 

Recommended to the Head of Employment and Social Programs Management Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Social Agencies` Coordination Unit under Employment and Social Programs Management Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

 (August08, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during general tender for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 38-2 as of August 8, 2016

 

  1.  

Yerlan KERIMBEKOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Specialist to Public Monitoring Unit under Akim`s Administration of the region, Д-4 category.

  1.  

Sabit ISSABAI

-

Recommended to the Head of Internal Policy Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head to to Public Awareness and Ideological Work Organization Unit under Internal Policy Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

  1.  

Abunassyr JANBATYROV

-

Recommended to the Head of Agriculture Department of the South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Export Promotion and Investment Attraction Unit under Agriculture Department of the South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Toktar USSUBALIYEV

-

Recommended to the Head of Construction Department of the South Kazakhstan region for assignment to the position of Deputy Head to Construction Department of the South Kazakhstan region, Д-О-2 category.

  1.  

Arman MUSSAYEV

-

Recommended to the Head of Construction Department of the South Kazakhstan region for assignment to the position of Leading Specialist to Economy, Planning and Analysis Unit under Construction Department of the South Kazakhstan region, Д-О-5 category.

  1.  

Abubakir TULEEYEV

-

Recommended to the Head of Construction Department of the South Kazakhstan region for assignment to the position of  Leading Specialist to Construction and Engineering Infrastructure Unit under Construction Department of the South Kazakhstan region (for the period of regular worker`s maternity leave),Д-О-5 category.

  1.  

Bakyt TULEMISSOV

-

Recommended to the Head of Land Inspectorate of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist – Lawyer to Administrative and Organizational Unit under Land Inspectorate of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Darkhan MUKHAMEDIYEV

-

Recommended to the Head of Land Relations Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist-Lawyer to Administrative and Organizational Unit under Land Relations Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Kydyrali BAIDAULETOV

-

Recommended to the Head of Land Relations Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Land Cadaster and Land Utilization Unit under Land Relations Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Yerbossyn TASSTANBEKOV

-

Recommended to the Head of Land Relations Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Land Registration and Monitoring Unit under Land Relations Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Dasstan BAIDALIYEV

-

Recommended to the Head of Education Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Economic Planning, Finance and Procurement under Education Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Magzhan BALKYBEKOV

-

Recommended to the Head of Economy and Budget Planning Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Economy`s Investment Policy Unit under Economy and Budget Planning Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Sapargali ZHANTURAYEV

-

Recommended to the Head of Economy and Budget Planning Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Economy Development Unit (for the period of regular worker`s maternity leave), Д-О-4 category.

(July 29, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during internal tender among public employees of Akim`s Administration of the region and local governments for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 37-2 as of July 29, 2016

  1.  

Rifat BERDALIYEV

-

Recommended to the Head of Construction Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Social Facilities`Construction Unit under Construction Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Zhomart TOKSSANBAYEV

-

Recommended to the Head of Construction Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Legal Department of South Kazakhstan region,   Д-О-4 category.

  1.  

Nurssultan MEDEUOV

-

Recommended to the Head of Public Architectural and Construction Inspectorate of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Public Architectural and Construction Inspectorate of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Seitzhan ASSILOV

-

Recommended to the Head of Education Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Organizational, Legal and Documentation Support Unit under Education Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Nurlan ABDRAZAKHOV

-

Recommended to the Head of Land Inspectorate of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head of Lands` Utilization and Defense Unit under Land Inspectorate of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

 

Candidates, who obtained positive statement from the tender commission during internal tender among public employees of all government agencies for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 34-3 as of July 29, 2016

  1.  

Sayat TILEUOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to HR Unit under Akim`s Administration of the region, Д-3 category.

 (July 28, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during general tender for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 36-2 as of July 28, 2016

 

  1.  

Daurbek BAYALIYEV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Specialist to Secretariat under Akim`s Administration of the region, Д-4 category.

  1.  

Dauren SARIYEV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Specialist to Organizational and Inspectoral Work Unit under Akim`s Administration of the region, Д-4 category.

  1.  

Kerimbek MIRZABAYEV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Specialist to Organizational and Inspectoral Work Unit under Akim`s Administration of the region, Д-4 category.

  1.  

Shalkar RYSSPANOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Specialist to the Unit working with law-enforcement agencies under Akim`s Administration of the region, Д-4 category.

  1.  

Rakymberdy MULKEMANOV

-

Recommended to the Akim of the region for assignment to the position of Head to Economy and Budget planning Department of South Kazakhstan region, Д-О-1 category.

  1.  

Darkhan BAIZHANOV

-

Recommended to the Head of Passenger Transport and Roads Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head to Documentational Provision, Organizational Work and Legal Support Unit under Passenger Transport and Roads Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

  1.  

Almaz BEISEEYEV

-

Recommended to the Head of Passenger Transport and Roads Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist Documentational Provision, Organizational Work and Legal Support Unit under Passenger Transport and Roads Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Yerdos NYSHANOV

-

Recommended to the Head of Education Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head to Legal Support and Documentation Management Unit under Education Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

  1.  

Assan BABASHOV

-

Recommended to the Head of Education Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head to Custody, Guardianship and Professional Training Unit under Education Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

 (July 26, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during internal tender among public employees of all government agencies for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 35-2 as of July 26, 2016

  1.  

Talgat ANASHBEKOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to Socioeconomic Monitoring and Analysis under Akim`s Administration of the region, Д-3 category.

  1.  

Bakhytzhan POLATOV

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to Assembly of Nations of Kazakhstan Secretariat under Akim`s Administration of South Kazakhstan region, Д-3 category.

  1.  

Dulat TURMANOV

 

Recommended to the Head of Healthcare Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Head to Healthcare Programs` Monitoring Unit under Healthcare Department of South Kazakhstan region, Д-О-3 category.

  1.  

Timur ZHUNISSOV

 

Recommended to the Head of Agriculture Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Administrative and Legal Support and Documentation Unit of South Kazakhstan region,    Д-О-4 category.

(July 18, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during general tender for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 33-2 as of July 15, 2016

  1.  

Nurdaulet ZHANENOV

-

Recommended to the Head of Healthcare Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Pharmaceutical Provision and Licensing Unit under Healthcare Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Akzharkyn MURZALIYEVA

-

Recommended to the Head of Healthcare Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Maternity and Child Welfare Unit under Healthcare Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Yerik ALIBEKOV

 

Recommended to the Head of Energy and Utilities Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Legal Unit under Energy and Utilities Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Asset SARMANOV

 

Recommended to the Head of Energy and Utilities Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Legal Unit under Enegry and Utilities Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

  1.  

Chingis SARYBAYEV

 

Recommended to the Head of Enegry and Utilities Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Chief Specialist to Gas Supply Unit under Energy and Utilities Department of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

 (July 11, 2016)

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during general tender for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 31-2 as of July 8, 2016

  1.  

Lyazzat ABDIKULOVA

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to Informatization and Public Services` Monitoring Unit under Akim`s Administration of South Kazakhstan region (for the period of regular worker`s maternity leave), Д-3 category.

  1.  

Bakhyt AKHYMBETOV

-

Recommended to the Head of Internal Policy Department of South Kazakhstan region for assignment to the position of Deputy Head of Internal Policy Department of South Kazakhstan region, Д-О-2 category.

  1.  

Rakhym TAGAIKHAN

 

Recommended to the Head of Public Architectural and Construction Inspectorate for assignment to the position of Chief Specialist to Administrative and Legal Work Unit under Public Architectural and Construction Inspectorate of South Kazakhstan region, Д-О-4 category.

LIST

of candidates, who obtained positive statements from the tender commission during internal tender among public employees of Akim`s Administration of the region and local governments for filling in vacant positions of “B” corps in Akim`s Administration of the region and local governments funded out of the regional budget approved by the minutes No. 32-2 as of July 8, 2016

  1.  

Gulzhan BAISALBAYEVA

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to Socioeconomic Monitoring and Analysis Unit under Akim`s Administration of South Kazakhstan region, Д-3 category.

  1.  

Gulnar SHAIMAKHANOVA

-

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to Informatization and Public Services` Monitoring Unit under Akim`s Administration of South Kazakhstan region, Д-3 category. 

  1.  

Gulzhan KOZHAKHMETOVA

 

Recommended to the Head of Akim`s Administration of the region for assignment to the position of Chief Inspector to General Department under Akim`s Administration of South Kazakhstan region, Д-3 category. 

 

Published on: 06.10.2015 - 15:18:13
Updated on: 17.04.2017 - 08:51:16
© 2017

Official internet-resorce

Akimat of the South Kazakhstan Region